Magnezyum Takviyeleri

 

Vücut için en kritik minerallerden biri olan magnezyumun takviyesinde kullanılacan takviye gıdaları inceleyebilir, eczane güvencesi ve kaçırılmayacak avantajlarla satın alabilirsiniz.

...
 

Magnezyum Nedir?

Vücudun üretemediği ve bu nedenle besin ve takviye gıdalar aracılığıyla alınması gereken minerallerden biri olan magnezyum, vücut için en kritik minerallerden biridir. Magnezyum, kas ve sinir fonksiyonları, kalp ritminin düzenlenmesi, kemik sağlığı, protein sentezi ve enerji üretimi işlevlerini destekler.

 

Günlük magnezyum ihtiyacı yaşa, cinsiyete ve yaşam tarzına bağlı değişkenlik gösterir. Örneğin; yetişkin erkeklerin günlük 400-420 mg magnezyuma ihtiyacı varken kadınlarda bu aralık 310-320 mg’dir. Vücut yeterli ölçüde magnezyum almadığı takdirde kas krampları, yorgunluk ve kalp ritim bozuklukları gibi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilir. Bu tip durumlarda elbette uzman hekimin de yönlendirmeleri ile magnezyum takviyesi ihtiyacı ortaya çıkar.

Magnezyum Takviyesi Ne İşe Yarar?

Magnezyum takviyesinin vücut fonksiyonları için kritik birçok faydası vardır. Bu faydalardan bahsetmeden önce altını çizmemiz gereken, takviye gıdaların uzman hekim tavsiyesi ile alınması gerektiğidir. Kritik önem taşıyan bu uyarıdan sonra kısaca magnezyum takviyelerinin faydalarından şu şekilde bahsedebiliriz;

 
 • 1- Özellikle sporcular ve hamile kadınlarda görülen kas kramplarının hafiflemesine yardımcı olur.


 • 2- Uyku düzenini destekleyerek uyku kalitesini artırır.


 • 3- Sinir sistemi üzerindeki yatıştırıcı etkisi ile stres ve anksiyete seviyelerinin düşmesini destekler.


 • 4- Kalsiyum emilimini artırır, kemik yoğunluğunu ve sağlığını destekler.


 • 5- Kalp ritmini düzenler ve hipertansiyon riskini azaltır.


 • 6- Hücre düzeyinde enerji üretimini destekleyerek yorgunluğu ve bitkinliği azaltır.


 • 7- İnsülin duyarlılığını artırırarak kan şekeri seviyelerini düzenler.


 • 8- Migrenin yarattığı etkili baş ağrılarının şiddetini ve sıklığını azaltır.

Magnezyum Takviyesi Ne Zaman Alınmalı?

Vücudun magnezyum seviyesi ideal sınırların altında ve beslenme düzeni itibariyle efektif değişimler yapılmıyorsa magnezyum takviyesi almanız gerekir. Tabi burada takviye alım kararını vermesi gereken uzman hekimdir.

 

Magnezyum takviyesinin kullanıldığı yaygın durumlara bakacak olursak;

 
 • 1- Kas krampları ve ağrıları.


 • 2- Uyku sorunu ve uyku kalitesini iyileştirmek.


 • 3- Migren ataklarının etkisini hafifletmek.


 • 4- Düzensiz kan şekeri.


 • 5- Anksiyete ve yüksek stres seviyesi.

Hangi Magnezyum Takviyesini Tercih Etmeliyim?

Farmakozmetika’nın geniş ürün yelpazesi içerisinde Natural Nest, NBL, Pharmaton, Solgar ve Supradyn başta olmak üzere birçok markanın magnezyum takviyesi bulunur. Magnezyum takviyelerini oluşturan bileşenler farklılık gösterdiğinden ve bu farklılık vücut için kritik öneme sahip olduğundan dolayı tercih noktasında en doğru yönlendirmeyi uzman hekimden almanızı tavsiye ederiz.

 

Hekiminizden aldığınız tavsiye sonrasında aradığınız magnezyum takviyesine kaçırılmayacak fiyat avantajları, hızlı teslimat garantisi ve eczane güvencesiyle ulaşmanın farkını Farmakozmetika’da yaşayabilirsiniz!

Magnezyum Takviyesi Ne Zaman Etki Eder

Magnezyum takviyesinin etki süresi bireyin mevcut magnezyum seviyesine, takviyenin dozajına ve vücudun emilim kapasitesine bağlı olarak değişkenlik gösterir.

 

Tahmin edilebileceği gibi magnezyum seviyesi düşük olan ve/veya metabolizma emilimi hızlı olan bireyler, takviyenin etkisini daha hızlı hissedecektir.

 

Ortalama sürelere bakacak olursak magnezyum takviyesinin 3-7 gün içerisinde kas kramplarında hafifletme etkisi yaptığını, uyku kalitesini ve anksiyete seviyelerini birkaç haftalık periyotta iyileştirdiğini söyleyebiliriz.

 

Yorgunluğun azalması ve enerji seviyesinin artışına etki edebilmesi adına da ortalama birkaç haftalık süre gerekir. Kalp sağlığını destekleme ve kalp ritmini düzenleme noktasında ise birkaç hafta ile birkaç ay düzenli kullanıma ihtiyaç vardır.

 

Magnezyum takviyelerinin etki düzeylerinin yakından takip edilmesi çoğu zaman büyük önem taşır. Bu nedenle takviye kullanımında süreci uzman hekiminizle dirsek temasında yürütmenizi öneririz.

Magnezyum Takviyesi Ne Kadar Süre Alınmalı?

Magnezyum takviyesinin tercihinden tüketimine kadar her alanında olduğu gibi ne kadar süre kullanılması gerektiğinde de belirleyici olan bireyin metabolizması ve takviyeye duyduğu ihtiyaçtır. Dolayısıyla tüm bireyler için ortak bir kullanım periyodu yoktur.

 

Ortalama kullanım sürelerine bakacak olursak; magnezyum takviyesinin birkaç haftadan birkaç aya kadar kullanılabileceğini söyleyebiliriz. Kullanım süresi ihtiyaca bağlı olarak değişecektir. Örneğin; kas krampları için magnezyum takviyesi kullanıyorsanız çoğu zaman birkaç haftalık kullanım yeterli olacakken kemik sağlığını desteklemek adına birkaç aylık kullanıma ihtiyacınız olacaktır.

 

Hangi takviyenin kaç gün ve hangi dozda kullanılacağını belirleyecek olan uzman hekimdir. İnternet ortamında yer alan ve yanıltıcı olma ihtimali hayli yüksek kaynakları dikkate alarak magnezyum takviyesi tüketmeniz, yarardan ziyade zarar doğurabilir.


D Vitamini
₺229,90 KDV Dahil
₺260,00 KDV Dahil
Magnezyum
₺323,90 KDV Dahil
₺360,00 KDV Dahil
Çinko
₺327,90 KDV Dahil
₺350,00 KDV Dahil
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR