Saç Bakım Ürünleri

 

Saçlar, hem erkekler hem de kadınlar için en önemli aksesuarlardır. Görkemli bir yapıya kavuşmanın yolu ise önce görkemli saçlardan geçmektedir. Bunun yolu ise doğru saç bakımı ürünleri ile doğru bakım uygulamalarının yapılmasıdır. Bu sayede daha canlı, hacimli ve en önemlisi sağlıklı saçlara sahip olunacaktır. Saç bakımı nasıl yapılır? Sorusunun cevabı ise aşağıda derlendiği gibidir.

...
   

Saç Tipine Göre Saç Bakımı

 

Her saçın ihtiyaç duyduğu bakım farklıdır. Saçlarınızda gizli olan cevheri ortaya çıkarmanızı sağlayan da doğru saç bakım uygulamalarıdır. Saç tipine ve yapısına bağlı olarak dikkat edilmesi gereken saç bakım detayları aşağıda derlendiği gibidir.

 

Mat, Cansız Saçlar İçin Saç Bakımı

 

Saça uygulanan yoğun kimyasallar, tüketilen sağlıksız besinler, sürekli saç şekillendirme uygulamaları ve daha nicesi… Mat ve cansız saçların altında genel olarak bu gibi nedenler yatmaktadır. Bu saç tipine sahip olduğunuzu gösteren belirtiler ise saçınızın parlaklığını yitirmesi, çabuk kırılması ve hacmini kaybetmesidir.

 

Mat ve cansız saçlarınızı parlak ve cıvıl cıvıl yapısına kavuşturmanız için öncelikle şampuan seçimini doğru yapmanız gereklidir. Şampuana ek saç serumları ve kremleri ile saçınızı kaybettiği neme geri kavuşturmanız mümkündür. Ancak bunun için saç şekillendirme sıklığınızı azaltmanız ya da saç şekillendirmek için toniklerden faydalanmanız da gereklidir.

 

Yağlı Saçlar İçin Saç Bakımı

 

“Daha dün yıkamıştım!” cümlesini sık sık kurduğunuzu fark etmeye başladıysanız, yağlı saç problemi ile karşı karşıyasınız demektir. Bu problemin birçok nedeni vardır. Yoğun yağlı yiyecekler tüketmek, yetersiz beslenmek ve aşırı sıcak su ile duş almak bu duruma verilebilecek örneklerdendir.

 

Yağlı saçlar için saç bakımı rutini oluşturanların öncelikle “Saçlarım zaten nemli, daha fazla neme ihtiyacı yok!” algısından kurtulmaları gereklidir. Saç derisinin daha fazla sebum oluşturmasını önlemek için nemlendirme son derece önemlidir. Ancak bunun için saç kremi ve serumlarının saç köklerine uygulamaktan kaçınmak gereklidir. Aksi durumda saç ağırlaşacak ve çok daha çabuk yağlanacaktır. Ayrıca ılık su ile yıkanmak da fayda sağlayacaktır.

 

Kepekli Saçlar İçin Saç Bakımı

 

Kepek, sosyal yaşamı da doğrudan etkileyen bir saç problemidir. Bu sebeple en doğru yöntemlerle en kısa sürede giderilmesi gereklidir. Bunun için ise önce kepeğin kaynağı bulunmalı, ardından doğru şampuan ve bakım ürünleriyle sorunun giderilmesi sağlanmalıdır. Farmakozmetika’da kepekle mücadele sürecinde kullanılması mümkün olan birden fazla saç bakım ürünü alternatifi mevcuttur.

 

Saç Bakım Ürünleri Nelerdir?

 

Saç bakım ürünleri, farklı ihtiyaçlar nezdinde kategorize olan ve saç sorunlarını tamamen gideren ürünlerdir. Bu ürünler ve kullanım amaçları aşağıda verildiği gibidir.

 
  • Saç Kremleri: Durulanan ve durulanmayan iki farklı türü mevcuttur. Genellikle saçın beslenmesi ve nem ihtiyacının giderilmesi için kullanılan ürünlerdir.
  •  
  • Saç Losyonu: Saçın daha hızlı uzaması, kepekten arındırılması, hacimli ve canlı yapısına kavuşması gibi amaçlarla kullanılması mümkün olan saç bakımı ürünüdür.
  •  
  • Saç Toniği: Saç şekillendirme etkisi mevcuttur. Bununla birlikte içeriğine bağlı olarak değişmek şartıyla saçı nemlendirme ve besleme gibi etkileri de mevcuttur.
  •  
  • Saç Serumları: Yapı itibarıyla kullanılması son derece kolay olan ürünlerdir. Çoğunlukla saçın ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin sağlanması amacıyla kullanılmaktadır. Daha sağlıklı bir saç yapısı için bakım rutinine mutlaka bir saç serumu eklemekte fayda vardır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR