Güneş Kremi ve Koruyucular

Güneş kremi ve koruyucular, cildimizi zararlı güneş ışınlarının etkilerinden korumak için önemli bir rol oynar. UV ışınlarına maruz kalınan durumlarda cildi yanıklardan, erken yaşlanma belirtilerinden ve cilt kanseri riskinden korur. Güneş kremi ne işe yarar, çeşitleri ve fiyatları nelerdir, kullanım detayları ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir gibi bilgilerle cildinize en uygun güneş kremini seçebilir ve güneşin keyfini çıkarırken cildinizi koruyabilirsiniz.

...

Güneş Kremi Ne İşe Yarar?

Güneş kremi, cildi zararlı güneş ışınlarının etkilerine karşı korumak için kullanılan ve günlük rutinlerin olmazsa olmaz önemli bir ürünüdür. Güneş kremi, ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalmanın neden olduğu cilt yanıklarını, erken yaşlanma belirtilerini, çilleri ve cilt kanseri riskini azaltmada etkilidir. Bunların yanı sıra cildin güneşten kaynaklanan lekelenmelere ve pigmentasyon bozukluklarına karşı korunmasına yardımcı olur.

 

Cilt, çocuk yaştan itibaren korunma altına alınmalıdır. Güneş kremleri, yaz kış fark etmeksizin güneşe maruz kalınacak her gün mutlaka kullanılmalıdır. Kol, bacak, yüz, el ve sırt bölgelerine uygulanan güneş kremi, güneşin zararlı etkilerini azaltır ve kısa zamanda etkisi gösterir.

Güneş Kremi Çeşitleri

Güneş kremleri farklı faktör değerleri, cilt tiplerine özel formüller ve kullanım alanlarına göre çeşitlilik gösterir. Bazı güneş kremleri sadece UVB ışınlarına karşı koruma sağlarken, geniş spektrumlu olanlar hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağlar. Ayrıca, yağlı ciltler için hafif formüller, hassas ciltler için parfüm veya kimyasal içermeyen formüller gibi özel ihtiyaçları karşılayan çeşitler de mevcuttur.

Güneş Kremi Fiyatları

Güneş kremi ürünlerinin fiyatları, çeşitlilik ve kaliteye göre değişiklik gösterebilir. Farmakozmetika, güneş kremi kategorisinde geniş bir ürün yelpazesine ve uygun fiyat avantajlarına sahiptir. Güneş kremi ürünlerini tüketicilerine kaliteli, güvenli ve geniş bir fiyat aralığında sunmaya özen göstermektedir. Ürünlerde avantajlı kampanya, özel fırsatlar ve bütçeye uygun fiyatlarla sunduğu güneş kremleri ve koruyucuları ile kullanıcıları çeşitli seçeneklerle buluşturur.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneşin zararlı etkilerinin sadece yaz veya ilkbahar mevsimlerinde cildi etkilediğini düşünmek en sık karşılaşılan yanılgılardan biridir. Güneş kremleri yaz kış mevsim fark etmeksizin, güneşe maruz kalınabilecek her gün mutlaka kullanılması gereken, cilt bakım rutinine katılması gereken bir üründür. Yaz aylarında bronz bir görünüm isteyen kişiler güneş kremlerini bronzlaştırıcı ürünler ile birlikte kullanabilirler.

 

Güneşe çıkmadan en az 15-30 dakika önce yüz, kollar, sırt, bacak, el gibi bölgelere uygulanmalı ve gerektiğinde yenilenmelidir. Özellikle terleme, yüzme veya havluyla silinme gibi aktiviteler sonrasında tekrar uygulamak oldukça önemlidir. Güneş kremlerinin genel olarak 2 saatte bir yeniden uygulanması önerilmektedir.

Güneş Kremi Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneş kremi seçerken aşağıdaki faktörlere dikkat etmek önemlidir:

 
  • - UVA ve UVB ışınlarına karşı geniş spektrumlu koruma sağlayan bir güneş kremi tercih edilmelidir.


  • - Cilt tipine ve güneşe maruz kalma süresine uygun bir SPF değeri olan ürünler seçilmelidir.


  • - Yağlı, kuru, hassas veya karma cilt için özel formüle sahip ürünler cilt tipine uygun olarak seçilmelidir.


  • - Suyla temas edilecek bir aktivite yapılacaksa suya ve tere dayanıklı bir güneş kremi tercih edilmelidir.

Güneş Kremi ve Güneş Koruyucu Aynı Şey Midir?

Güneş kremi ve güneş koruyucu terimleri genellikle eş anlamlı olarak kullanılır. Her ikisi de güneşin zararlı etkilerine karşı koruma sağlayan ürünleri ifade eder. Güneş koruyucu ürünler losyon ve krem yapıda olarak ikiye ayrılmaktadır.

 

Güneş kremleri genellikle yağ bazlı bir formüle sahip ve yoğun yapıda oldukları için daha çok kuru cilt tipine sahip kişiler tarafından tercih edilmektedir. Güneş koruyucu losyonlar ise genellikle su bazlı formüle sahip ve güneş kremlerine göre daha hafif yapıda ürünlerdir. Bu sebeple yağlı cilt tipine sahip kişilerin güneş koruyucu losyonları tercih etmesi daha doğru olacaktır.

Güneş Kremi Kaç Faktör Olmalı?

SPF (Sun Protection Factor) değeri, güneş kremi faktörünü belirten bir değerdir ve cildinizi UVB ışınlarına karşı koruma süresini belirtir. Uzmanlar tarafından genellikle SPF 30 veya daha yüksek bir değer önerilir fakat cilt tipi, güneşe maruz kalma süresi veya iklim koşullarına bağlı olarak farklı SPF değerleri tercih edilebilir. Güneş kremleri doğru bir miktarda ve doğru zamanlarda kullanılmalıdır. Güneşe maruz kalınan zamanlarda yeniden uygulama yapmaya mutlaka dikkat edilmelidir.

Güneş Kremi Ne Sıklıkla Kullanılmalı?

Güneş kremlerinin, güneşe maruz kalınacak günlerde dışarı çıkmadan en az 15-30 dakika önce cilde uygulanması gerekir. Güneşe maruz kaldıkça terleme, yüzme veya havluyla silinme gibi etkenler nedeniyle güneş kremi etkinliğini kaybeder. Bu nedenle, her 2 saatte bir veya suyla temas sonrasında tekrar uygulama yapılması önerilmektedir.

En İyi Güneş Kremi Hangisidir?

En iyi güneş kremi tercihi kişisel tercihlerinize, cilt tipinize ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak değişir. Farmakozmetika'da çeşitli markalara ait güvenilir ve kaliteli güneş kremleri bulunmaktadır. İhtiyaçlarınıza en uygun güneş kremi için ürün açıklamalarını inceleyebilir ve kullanıcı yorumlarını gözden geçirebilirsiniz.

Güneş Kreminin Raf Ömrü Ne Kadardır?

Güneş kremlerinin genellikle üretim tarihinden itibaren 2 ila 3 yıl arasında bir raf ömrü vardır. Ancak, ürün ambalajının üzerindeki etiketi kontrol etmek ve belirtilen süre boyunca kullanmayı tercih etmek en doğrusudur. Güneş kremi sıcak ve nemli ortamlardan uzak tutulmalı ve doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.


Lekeli Ciltler İçin Güneş Koruyucu
₺840,65 KDV Dahil
₺989,00 KDV Dahil
%15 İndirim
%15İndirim
150 ml
714,55
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR