Takviye Edici Gıdalar

 

Günlük hayatın yoğunluğu ve koşturmacası, çoğu zaman gıda tüketimini geri plana atar. Bireyler, koşturmaktan kaliteli gıda tüketmeye fırsat bulamayacak hale gelir. Kimi zaman ise sağlıklı gıda için çaba sarf edilse de asit yağmurları ve toprakta meydana gelen mineral kayıpları beklenen verimi engeller. Böyle durumlarda ortaya çıkan vitamin ve protein gibi eksiklikler ise takviye edici gıdalar ile giderilir.

...
   

Takviye Edici Gıda Nedir?

 

Takviye edici gıdalar, vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalışmalarını destekleyen ve sanılanın aksine kullanmak için mutlaka hasta olunması gerekmeyen besinlerdir. Özellikle değinmek gerekir ki, kesinlikle ilaç değillerdir. Ancak mevcut tedaviye destek sağlamak amacıyla tercih edilebildiklerini söylemek mümkündür.

 

Takviye edici gıdalar arasında vitaminlerin, minerallerin, esansiyel yağ asitlerinin, hyalüronik asit gibi spesifik takviyelerin yer aldığını söylemek mümkündür. Bütün bu takviyelerin temel amacı ise daha sağlıklı bir fizyolojik yapının oluşmasını sağlamaktır.

 

Farmakozmetika, takviye edici gıda alanında geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Bu ürün yelpazesini hem aynı besinin alternatiflerini oluşturduğunu hem de farklı besinlerin meydana getirdiklerini söylemek mümkündür.

 

Takviye Edici Gıda Ne İşe Yarar?

 

Daha sağlıklı bir yaşam sürmeyi, vücudun fizyolojik yapısını desteklemeyi sağlayan takviye edici gıda çeşitleri, birbirinden farklı işlevlere sahiplerdir. Her takviye edici gıdanın farklı özellikleri ve kullanım yöntemleri mevcuttur. Bunu aşağıda verildiği şekilde örneklendirmek mümkündür;

 
 • Bir multivitamin, hem diyet yapan bireylere hem de kronik yorgunluk hissedenlere önerilir. Diyet yapan bireyler, gerekli olan besin maddelerinin tamamını tüketemez. Bu ise beraberinde fayda getirdiği gibi zarar da getirir. Multivitaminler ise olası besin maddesi eksikliklerini giderir. Bununla da kalmaz, gündelik yaşamda daha enerjik bir yapıya kavuşulmasını sağlar.
 •  
 • Bir diğer takviye edici besin çeşidi olan C vitamini ise bağışıklık sistemini güçlendirir. Zamanla kolajen eksikliği sebebiyle ortaya çıkan kırışıklıkların hafifletilmesini sağlar. Ayrıca enerjiyi yükseltir.
 •  
 • Vücut tarafından üretilemeyen bir takviye gıda olan omega 3, genel sağlığı destekler. Buna ek ise kolesterolün desteklenmesini sağlar. Kolesterol seviyesinin düşmesini destekler.
 

Takviye Gıdaya Ne Zaman İhtiyaç Duyarız?

 

“Takviye gıdaya ne zaman ihtiyaç duyarız?” sorusunun cevabı, esasen derin bir gözlemden geçer. Çünkü bireyin önce ihtiyaç nedenine ardından da ihtiyaca hitap eden takviye gıdaya yönelik araştırma yapması gerekir. Daha detaylı bir örnek vermek gerekirse;

 
 • Bağırsaklarında herhangi bir problem olmamasına karşın sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını isteyen bireyin probiyotik kullanması mümkündür. Bununla birlikte kabızlık, ishal, şişkinlik gibi rahatsızlıklarda ise probiyotik kullanmak bir seçenek olmaktan çoktan çıkmıştır.
 •  
 • Daha sağlam bir kemik yapısı, daha esnek bir cilt hayali kuran bireylerin kolajen takviyesi kullanması gerekir. Bu sayede cilt, esnek yapısını geri kazanır.
 •  
 • Gün içerisinde enerjisinin düşük olduğunu hisseden, tüm gün yasta dahi yorgunluk hissini üzerinden atamayan bireylerin multivitamin ya da C vitamini kullanması gerekir.
 •  

  Yani özetle, bir sorun varsa önce bireyin sorunu tespit etmesi, sonra ise sorunu giderecek takviye gıdayı seçmesi gerekir. Bir sorun yoksa ve birey sağlığını desteklemek istiyorsa, yine takviye gıdadan beklenen fayda bazında seçim yapmak gerekir.

   

  Takviye Gıda Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

   

  Kesinlikle öncelikli kriter, kalite olmalıdır. Güvenilir olmayan, ürün ve hizmet kalitesini kanıtlamayan firmalardan alışveriş yapmak son derece risklidir. Çünkü burada söz konusu olan, sağlığın kendisidir. Bu sebeple bireylerin Farmakozmetika gibi adını hizmet ve ürün kalitesi ile duyurmayı başarmış firmalardan caymamaları gereklidir.

   

  Ürünün saklama koşullarına, kullanım şekline ve benzeri detaylara dikkat etmek gereklidir. Örneğin kimileri katı ve doğrudan yutulabilir formda takviye edici gıda kullanamamaktadır. Bu sebeple alınacak olan takviye gıdanın formuna ve kullanım şekline dikkat etmekte fayda vardır.

   

  Takviye gıda kullanırken dikkat edilmesi gerekenler listesinde bir de uzman görüşüne değinilmelidir. Bunun temel nedeni, söz konusu gıdalar tamamen doğal olmalarına karşılık bireyin yapı itibarıyla alerjik reaksiyon gösterme ihtimalinin bulunmasıdır.

   

  Takviye Edici Gıda Fiyatları

   

  Takviye edici gıda fiyatları;

   
  • Gıdanın türüne
  •  
  • Formuna
  •  
  • Kutu içeriğine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.
  •  

  Her takviye gıdaya aynı fiyattan ulaşabilmek mümkün değildir. Bunun temel nedeni, her birinin üretim şeklinin, içeriğinin, işlevinin ve yapısının farklı olmasıdır. Buna ek takviye gıdaların farklı formları vardır. Her formun üretim şekli de birbirinden farklıdır. Bu sebeple takviye edici gıda fiyatları üzerinde form da doğrudan etkilidir.

   

  Farmakozmetika, herkesin sağlıklı bir vücut yapısına sahip olmayı hak ettiği gerekçesiyle fiyat konusunda çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Birbirinden farklı Farmakozmetika takviye edici gıda yelpazesindeki ürünlere, %70’e varan fiyat avantajlarıyla sahip olmak mümkündür. Üstelik Farmakozmetika’da her zaman yüz gülümseten indirimler vardır.


cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR