Demir Takviyeleri

 

Demir, vücudun en temel minerallerinden biridir ve bu minerali takviye etmek için çeşitli takviye gıdalar kullanılabilir. Farmakozmetika kataloglarında yer alan demir takviyelerini hemen inceleyebilir, eczane güvenilirliği ve benzersiz fiyat avantajlarıyla satın alabilirsiniz.

...
 

Demir Nedir?

Özellikle hamilelik ve emzirme döneminde ihtiyacın arttığı demir mineralini vücudumuz üretemez ve bu nedenle beslenme ile karşılanamadığı anlarda demir takviyeleri aracılığıyla alınması gerekir.


Oksijen taşıma, enerji üretimi ve bağışıklık sistemi fonksiyonları gibi kritik işlevlerde rol oynar demir mineraline yetişkin erkekler günlük 8 mg, kadınlar ise 18 mg bandında ihtiyaç duyar.


Demir eksikliği çoğu zaman yorgunluk, halsizlik, soluk cilt ve nefes darlığı gibi sağlık sorunlarına zemin hazırlayabilir. Bu ve bunun gibi semptomlarla karşılaştığınız senaryoda uzman hekim önerilerine başvurarak demir takviyesi kullanmaya başlamanız gerekebilir.

Demir Takviyesi Ne İşe Yarar?

Vücudumuzun işlevini sorunsuz bir şekilde yerine getirilmesi adına kritik minerallerden biri olan demir yönünden destekleyici takviyelerinin başlıca faydalarını sıralamak istersek;


  • 1- Demir eksikliği anemisini tedavi eder ve vücutta yeterli miktarda hemoglobin üretimini destekler.


  • 2- Hücrelerde enerji üretimini artırarak yorgunluk ve halsizliği azaltır.


  • 3- Bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyonlarla mücadelede vücuda destek olur.


  • 4- Kas fonksiyonlarını iyileştirir ve egzersiz performansını artırır.


  • 5- Beyin fonksiyonlarını destekleyerek konsantrasyon ve hafıza gibi bilişsel yeteneklerin iyileşmesine yardımcı olur.


Unutulmaması gereken, demir takviyelerinin hekim ve/veya sağlık uzmanı yönlendirmeleri ile kullanılması gerektiğidir.

Demir Takviyesi Ne Zaman Alınmalı?

Demir seviyeniz düşükse ve beslenme ile yeterli miktarda demir alamıyorsanız uzman hekim yönlendirmeleri ile demir takviyesi kullanmaya başlamanız gerekebilir. Sıklıkla karşılaşılan ve demir takviyesi alınması gerektiren durumlara baktığımızda;


  • - Düşük demir seviyelerinin neden olduğu anemi.


  • - Hamilelik döneminde artan demir ihtiyacı.


  • - Adet döneminde kann kaybının artması ile beraber vücudun demir yönünden desteklenmesi.


  • - Yoğun egzersiz dönemlerinde artan demir ihtiyacını karşılamak.


  • - Kronik hastalıklar veya bağırsak hastalıkları nedeniyle düşük demir emiliminin yarattığı etkiyi ortadan kaldırmak.

Hangi Demir Takviyesini Tercih Etmeliyim?

Farmakozmetika’nın geniş ürün yelpazesinde birçok lokal ve global markanın demir takviyeleri bulunur. Örneğin, Solgar’ın en sık tercih edilen demir takviyelerinden biri olan Solgar Gentler Iron, bağırsaklarda rahatsızlık yapmadan yüksek efektiflik sağlar. Yine NBL, Pharmaton ve Natural Nest markalarının demir takviyelerini de Farmakozmetika kataloglarında bulabilirsiniz.


Demir takviyesi seçerken uzman hekiminizden yönlendirme almanız gerekir çünkü temel hedef demir minerali katkısı olsa da takviyelerin bileşenleri farklıdır. Vücudun olası bir reaksiyon ve tepki ihtimaline karşı yalnızca demir takviyelerinde değil tüm takviyelik gıda tüketiminde hekim ve/veya sağlık uzmanı yönlendirmeleri ile hareket etmek gerekir.


Hekiminizden aldığınız tavsiye sonrasında aradığınız demir takviyesine kaçırılmayacak fiyat avantajları, hızlı teslimat garantisi ve eczane güvencesiyle ulaşmanın farkını Farmakozmetika’da yaşayabilirsiniz!

Demir Takviyesi Ne Zaman Etki Eder?

Tahmin edilebileceği gibi demir takviyesinin etki süresi bireye bağlı olarak değişkenlik gösterir. Vücudun mevcut demir seviyesi, takviyenin dozajı ve vücudun emilim kapasitesi temel değişkenlerdir.


Demir seviyesi düşük olan bireylerde takviyenin etkisi daha hızlı hissedilir. Ortalamaya baktığımızda demir takviyelerinin birkaç hafta içerisinde enerji seviyesini artırma ve yorgunluğu azaltma etkilerini gösterdiğini söyleyebiliriz. Anemi gibi daha komplike tedavi süreçlerinde ise demir seviyelerinin normalde dönmesi birkaç ayı bulabilir.

Demir Takviyesi Ne Kadar Süre Alınmalı?

Demir takviyelerinde etki süresi gibi kullanım süresinde de belirleyici olan bireyin ihtiyaçları ve vücut metabolizmasıdır. Burada da tüm süreci yakından takip edecek hekim ve/veya sağlık uzmanının takviyenin kullanım süresiyle ve elbette takviyenin dozajıyla ilgili en net bilgiyi sağlayacak kaynak olduğunun altını çizmemiz gerekir. Yanıltıcı internet kaynaklarına dayanarak demir takviyesi kullanmak, yarardan çok zarar getirebilir. Genel olarak baktığımızda ise demir eksikliği tedavisi için birkaç aylık düzenli kullanıma ihtiyaç duyulduğunu söyleyebiliriz.


D Vitamini
₺229,90 KDV Dahil
₺260,00 KDV Dahil
Çinko
₺184,90 KDV Dahil
₺238,90 KDV Dahil
%23 İndirim
%23İndirim
30 tablet
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR