BB ve CC Kremler

Dermokozmetik ve makyaj ürünleri içerisinde yer alan BB ve CC kremler, ışıltılı ve sağlıklı görünen bir cilt görünümünün popüler araçlarındandır. BB ve CC kremler, cilt bakımı ve makyajın çok yönlü bir karışımını sunarak modern güzellik rutinlerinin temel öğelerinden olmuşlardır.

...

Çok işlevli ürünler olmaları nedeniyle makyajda sıklıkla tercih edilen ürünler olarak makyaj çantalarında yerlerini almışlardır. BB ve CC kremlerin özellikleri cilt bakımı, içerik, bitiş gibi pek çok yönden birbirinden farklılık göstermektedir.

BB Krem Nedir ve Ne İşe Yarar?

BB kremler doğal ve nemli bir cilt görünümü arayan kişiler için ideal görünümü sağlayan makyaj ürünlerindendir. Cildin nefes almasına izin verirken ciltte kapatıcılık sağlayan ve kusurları gizleyen, genellikle hafif-orta düzeyde bir kapatıcılık sunan ürünlerdir.

 

BB kremler genellikle antioksidan özellikleri ile ön plana çıkan E vitamini veya nemlendirici özellikleri ile ön plana çıkan gliserin, hiyalüronik asit gibi bileşenler içermektedir. BB kremler günlük kullanım ve cilde "makyajsız" makyaj görünümü kazandırmakta ideal ürünlerdir. Ciltteki leke ve kızarıklık gibi cilt kusurlarını gizleyerek doğal görünümlü bir sonuç elde edilmesini sağlar. Aynı zamanda çoğu BB krem SPF içeriği ile güneşten koruma sağlar.

CC Krem Nedir ve Ne İşe Yarar?

CC kremler temelde ciltteki renk eşitsizliklerini eşitlemek amacıyla kullanılan makyaj ürünleridir. Cilt tonunu eşitlemek, kızarıklığı azaltmak ve daha pürüzsüz bir cilt sağlamak için tasarlanmıştır.

 

Hafif dokulu ve ciltte ağırlık yapmayan CC kremler, kusurları pürüzsüzleştirmek ve eşit bir cilt tonu sağlayan ışığı yayan parçacıklara sahip olabilirler. Bu hafif yapıları ile günlük olarak sıklıkla tercih edilen ürünlerdendir. BB kremler ile aynı şekilde nemlendirme ve güneşten koruma sağlarlar.

BB ve CC Krem Arasındaki Farklar Nelerdir?

BB ve CC kremler genellikle birbirine karıştırılan ve BB ve CC krem farkları nelerdir sorusunu akıllara getiren makyaj ve cilt bakımı bir arada sunan ürünlerdir. Temelde farklı amaçlar için kullanıma uygun olan BB ve CC kremler arasındaki farklar şu şekilde sıralanabilir:

 
 • 1- BB kremler doğal ve şeffaf bir görünüm sunar, CC kremler renk düzeltmeye odaklanır ve daha eşit tonda bir cilt sağlar.


 • 2- BB kremler nemlendirmeye ve sağlıklı bir parlaklığa öncelik verirken CC kremler, kızarıklık veya lekeler gibi belirli cilt sorunlarını eşitlemek ve kapatıcılık sağlamaya yöneliktir.


 • 3- CC kremler genellikle BB kremlere göre daha hafif dokuda ürünlerdir.

BB ve CC Krem Çeşitleri

Kusursuz, uzun ömürlü bir bitiş sağlayan yüksek kapatıcılığa sahip BB krem çeşitleri özel günler için ideal tercihler olabilirler. Özel günlerde fotoğraflarda ışıltılı bir cilt için aydınlatıcı özelliğe sahip CC krem çeşitleri de tercih edilebilir. Günlük yaşamda kullanıma uygun taze ve doğal bir görünüm sunan hafif BB krem çeşitleri kullanılabilirken, gündüz aktiviteleri sırasında ilave güneş koruması için SPF içeren CC krem çeşitleri de tercih edilebilir.

 

Özel günlerde veya gündelik yaşantıda güneşten korunma her zaman çok önemli ve mutlaka dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur. Cildi bu zamanlarda korumak için SPF içeren, cildi zararlı güneş ışınlarından koruyan geniş spektrumlu BB ve CC krem çeşitlerinden faydalanılabilir.

BB ve CC Krem Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cildin ihtiyaçları için en ideal BB ve CC kremi seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerden bazıları şunlardır:

 
 • 1- Cilt tipine bağlı olarak seçim yapılmalıdır. Cildin yağlı, kuru, hassas veya karma olarak değerlendirilmesinden sonra cilde uygun BB ve CC kremler tercih edilmelidir.


 • 2- Cilt tonunu tamamlayan doğru rengi bulmak da BB ve CC krem seçiminde önemlidir. Doğru renk, ürünün cilt ile daha iyi bütünleşmesini ve doğru renk tonu eşitlemesi yapmasını sağlar.


 • 3- Ciltte parlak veya mat olmak üzere nasıl bir bitiş istendiğine göre de tercihler değişebilir. BB kremler genellikle daha parlak bitişler sağlarken CC kremler daha matlaştırıcı etki sağlayabilirler.

BB ve CC Kremler Hangi Ciltler İçindir?

BB ve CC kremler çok çeşitli cilt tiplerine ve cilt problemlerine hitap edebilirler. Bunlar şu şekilde özetlenebilir:

 
 • Yağlı ciltler için: mat bitişli ve yağsız formüllere sahip BB ve CC kremler tercih edilebilir.


 • Kuru ciltler için: ciltteki kurulukla mücadele etmek ve kuruluk hissinin giderilebilmesi için nemlendirici BB ve CC kremler tercih edilmelidir.


 • Hassas ciltler için: hipoalerjenik ve parfüm içermeyen BB ve CC kremler hassas cilt tipine sahip kişiler için en ideal ürünlerdir.

BB Krem ve CC Krem Arasından Hangisi Tercih Edilmelidir?

 • 1- BB ve CC kremler arasındaki seçim, cildin ihtiyaçlarına ve makyaj tercihlerine bağlıdır.


 • 2- Cilt bakımı etkisiyle doğal, günlük ve sağlıklı bir görünüm isteniyorsa BB krem ideal bir tercih olabilir.


 • 3- Hedeflenen renk eşitlemesi gibi cilt sorunları için ise bu amaca hizmet eden CC kremleri tercih etmek daha doğru olabilir. Bu seçimde cildin ihtiyaçları, cilt tipi gibi noktalara mutlaka dikkat edilmeli ve ona uygun olarak tercih yapılmalıdır.

En İyi BB ve CC Kremler

En iyi BB ve CC kremler kişisel tercihlere ve cilt tipine bağlı olarak değişmektedir. Doğru BB ve CC kremleri tercih etmek cilt tipine uygunluğu ve ciltteki etkisi noktasında önemlidir. Farmakozmetika'nın sunduğu cilt bakım ürünleri ile BB ve CC kremler arasında en popüler ürünlerden birini cilt tipinize ve kişisel tercihlerinize göre tercih edebilirsiniz.

 
 • Avene Eau Thermale Hydrance BB Riche Cream 40 ml: Kuru ve çok kuru cilt tipine sahip kişilerin kullanımına uygun bir BB krem olan Avene EAu Thermale Hydrance BB Riche Cream, nemlendirici özelliği ile ön plana çıkar. Aynı zamanda cilt rengini eşitleyen, kusurları kapatan kapatıcılığa sahip renkli bir BB kremdir. Ürünün nemlendirme etkisi 24 saate kadar sürmektedir. SPF30 içeriği ile güneşin zararlı etkilerine karşı koruyucu etki sağlar.


 • SVR Clarial CC Medium SPF50 40 ml: Leke görünümünü azaltmaya yardımcı, kapatıcı, nemlendirici ve yüksek koruma faktörü içeren orta tonda bir CC kremdir. Kahverengi cilt lekeleri görünümünün azaltılmasını ve cilt tonunun aydınlatılmasına yardımcı olur. SPF50 içeriği ile güneş ışınlarının zararlı ışınlarından cildi korumayı ve leke oluşumunu en aza indirmeyi destekler.


 • BioNike Defence Hydractive Line BB Krem Hafif SPF 15 40 ml: Cilt tonunu eşitleyici ve nemlendirici etki sağlayan renkli bir cilt ürünüdür. Bu BB krem, hafif formülü ile cilde doğal bir görünüm sağlarken cilt kusurlarını da kapatır. SPF15 içeriği sayesinde güneş korumasıyla cildi güneşin zararlı etkilerine karşı korur. Aynı zamanda cildi nemlendirir ve nem dengesini de korur.


 • La Roche Posay Hydreane BB Creme SPF20 40 ml: Tüm cilt tipleri için uygun ve orta tonlu bir BB kremdir. Ciltteki kuruluğu hafifletmeye ve yoğun nem sağlamaya yardımcı olan bu BB krem SPF20 içeriği ile güneşin zararlı ışınlarından cildi korumayı sağlar. Aynı zamanda hafif dokusu sayesinde doğal bir cilt görünümü sağlar.

BB Krem ve CC Krem Fiyatları

BB krem ve CC krem fiyatları, marka, içerik, boyut ve özelliklerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ürünlerin kalitesi, içerikleri veya nemlendirme, güneşten koruma gibi özellikler BB ve CC krem fiyatlarını etkileyen faktörler arasındadır.

 

Farmakozmetika, geniş bir fiyat aralığında ve bütçeye uygun fiyatlara sahip sunduğu makyaj ürünleri arasından BB ve CC kremleri kullanıcıları ile çeşitli seçeneklerle buluşturur. Farmakozmetika’nın ürün gamında bulunan Avene, La Roche Posay, SVR gibi popüler markaların BB ve CC kremlerine ulaşabilir ve uygun cildinize uygun bir BB kreme veya CC kreme sahip olabilirsiniz.


cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR